WSPÓLNIE TWORZYMY ARCHIWUM: Mieszkańcy gminy Miejska Górka w obliczu historycznych powodzi

 WSPÓLNIE TWORZYMY ARCHIWUM: Mieszkańcy gminy Miejska Górka w obliczu historycznych powodzi

WSPÓLNIE TWORZYMY ARCHIWUM: Mieszkańcy gminy Miejska Górka w obliczu historycznych powodzi

Cała Polska żyje wydarzeniami na południowym zachodzie kraju, gdzie wiele miejscowości zmaga się z tragicznymi skutkami powodzi. Katastrofy naturalne tego typu nie są jednak nowością – na przestrzeni ostatnich dwóch wieków Polacy wielokrotnie musieli stawiać czoła wielkiej wodzie. Największe powodzie nawiedziły nasz kraj m.in. w latach 1813, 1924, 1934, 1979, 1982, 1997 oraz 2010. Wzmianki o tych wydarzeniach odnaleźć można w różnorodnych źródłach pisanych – od kronik, przez dzienniki, po księgi rachunkowe i urzędowe.

Dzięki współpracy Ośrodka Kultury z historykiem i regionalistą Damianem Szymczakiem, udało się zgromadzić szereg opracowań dotyczących historii gminy Miejska Górka. Wśród nich znajdują się także wzmianki o powodzi z 1927 roku, podczas której mieszkańcy gminy pokazali swoje ogromne zaangażowanie i gotowość do pomocy.

Wielkie serca mieszkańców gminy Miejska Górka

Latem 1927 roku południowa część Polski, zwłaszcza Małopolska, została dotknięta przez ogromną powódź, której skutki były tragiczne. W odpowiedzi na ten dramat, w całym kraju zorganizowano zbiórki pieniędzy na rzecz poszkodowanych, w których z entuzjazmem udział wzięli również mieszkańcy gminy Miejska Górka.

Jesienią tego roku w całej Polsce zaczęły powstawać komitety pomocowe, mające na celu wsparcie dla powodzian. Wielkopolanie, w tym również mieszkańcy powiatu rawickiego, aktywnie włączyli się w akcję. W naszym województwie zbierane środki można było przekazywać na konta dwóch poznańskich banków lub Caritasu.

Zachowane w leszczyńskich archiwach dokumenty pokazują, jak wiele miejscowości z powiatu rawickiego wzięło udział w zbiórce, a także jak wielkie były zebrane sumy. W poszczególnych wsiach mieszkańcy zorganizowali się i ofiarnie przekazywali datki na pomoc potrzebującym. Przykładowo, mieszkańcy Miejskiej Górki, w tym osoby skupione w lokalnych organizacjach, zebrali 200 złotych.

Zachowane sumy z innych miejscowości prezentują się następująco:

  • Obszar dworski Mała Górka: 7,50 zł
  • Sołectwo Sowy: 11,50 zł
  • Obszar dworski Gostkowo: 37 zł
  • Sołectwo Hellerowa: 35,20 zł
  • Sołectwo Zakrzewo: 35,80 zł
  • Sołectwo Sobiałkowo: 35,50 zł
  • Sołectwo Rzyczkowo: 17,60 zł
  • Sołectwo Roszkówko: 11,80 zł
  • Sołectwo Niemarzyn: 23,40 zł

Źródło: Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Miejskiej Górce  Archiwum Państwowe w Lesznie, Starostwo Powiatowe w Rawiczu, Klęski elementarne powodzie, sygnatura 94 Fot.: Wezbrane koryto rzeki Dąbroczna pod lasem (1980 r.) – dokumentacja archiwalna.

Zobacz także